C/X и сад Чт, 28.03.2024, 2:42:33

Приветствую Вас Гость
RSS

Главная | Регистрация | Вход
Все для Вас
Категории раздела
Кролики [8]
Кормление, уход.
Коровы [7]
кормление, уход.
Козы [4]
кормление, уход.
Свиньи [3]
кормление, уход.
нутрии [1]
кормление, уход.
Вход на сайт
Поиск
Наш опрос
Можно ли пропалывать тыкву
Всего ответов: 6
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Животноводчество » Коровы

Виростіть у дворі рекордистку
Скільки можна одержати від корови молока за добу, за рік, за все життя?
Відповісти на таке запитання нелегко, оскільки молочність корови залежить від ряду факторів. Можливості ж самої тварини дуже великі.
За інших однакових умов надої та склад молока залежать від породи. Сучасні спеціалізовані породи молочного напрямку (голштини, чорноряба, червона степова та інші) мають найвищу молочну продуктивність.
Слід зазначити, що в межах породи завжди є як високо-, так і низькоудійні корови. Те ж саме можна сказати про вміст жиру, білка та інших складових молока. Залежить це не тільки від умов вирощування, віку тварини, але й від її індивідуальних спадкових особливостей.
Тому світовій практиці провадиться велика робота щодо добору і розведення високоудійних корів.
У багатьох сільськогосподарських підприємствах нашої країни власникам худоби надається допомога кормами. Але цього замало. Селянин повинен тримати, як і колгосп чи радгосп, не будь-яку корову, а висопродуктивну, племінну. Для домашнього господарства найдоцільніше мати тварин спеціалізованих молочних порід, від яких можна одержати найбільше молока при найменших затратах кормів. Краще тримати тварин планової для даної місцевості породи, що дасть змогу мати від них не тільки найбільшу віддачу, але і використовувати високоякісних плідників сільськогосподарських підприємств для одержання відмінного потомства в присадибних господарствах громадян. В результаті - вже через три-чотири покоління в особистому господарстві буде відмінна племінна корова з рекордними надоями. Затрати, пов'язані з племроботою, швидко окупляться не тільки збільшенням продукції, а й надбавкою в цінах від продажу племмолодняка.
Вирощена в домашніх умовах рекордистка повинна бути тестована за факторами груп крові. В такому випадку від корови можна продавати молодняк як племінну продукцію. Телиця від корови з надоєм 8 тис. кг молока і більше в 12-місячному віці коштуватиме близько 3 тис. крб. Від цих корів спеціалісти племінної служби господарства повинні не меньше разу на місяць визначати вміст жиру і білка в молоці, а також величину надою.
Рекордисток на районних, обласних, республіканських та всесоюзних виставках нагороджують дипломами, медалями (золотими, срібними, бронзовими), а також грошовими преміями до 1000 крб. Генетичний потенціал сучаних порід такий, що при інтенсивному вирощуванні телиць, правильній їх годівлі і доїнні після отелень можна одержати надій по 1 лактації 5000 кг, по 2 - 6000, по 3 - 7000 кг.
А де ж узяти рекордистку? Така худоба у нашій країні зосереджена у племінних господарствах. Але для домашньої ферми звідти взяти корову досить складно. Між тих окремі високоудійні корови через незначні відхилення вибраковуються, їх здають на м'ясокомбінати. Вважаємо, що така практика неправильна. Слід високопродуктивну корову зберегти, обміняти в селянському господарстві на менш удійну, яку й здати на м'ясо не шкода. Яку ж тварину слід вважати рекордисткою? Ту, у якої продуктивність вища від середної в кілька разів.
Важливе значення в підвищенні надоїв має зокрема роздоювання корів як комплекс заходів по годівлі, догляду та утриманні тварини. Підготовку до роздоювання слід розпочинати з другої половини тільності. Запускають корову не пізніше як за 50-70 днів до отелення. Для цього з раціону виключають соковиті та концентровані корми, доїння скорочують до двох разів на добу, згодом - до одного, потім через добу, а далі зосвім припиняють. Якщо сухостійний період триває лише 30 днів, то недоодержують до 1000 кг молока в наступній лактації. Коли ж тварина отелиться, її необхідно в суворо відповідний час годувати і доїти. Корова звикає до добового ритму, і будь-яке його порушення викликає зниження продуктивності. Перед початком доїння вим'я необхідно обмити теплою водою (30 - 40 С) витерти насухо рушником і зробити попередній масаж. Частота видоювання залежить від темпів доїння. Натренована доярка робить 80-100 стискань на хвилину (вищий темп не дозволяє новим порціям молока потрапити в дійковий канал). При нижчому темпі молоко у вимені затримується, надої падають. Доїння в потрібному темпі дозволяє одержати молока на 10-15% більше, ніж при повільному.
Для подальшого зростання надоїв слід так організувати годівлю, щоб в добовому раціоні були додаткові корми. І давати їх доцільно доти, поки корова підвищує надої. Найчастіше роздоювання розпочинають тоді, коли вона повністю одужає після отелення, що буває через два-три тижні. Тварина підвищуює надій до 3-4-го місяця лактації, після чого продуктивність перебуває на одному рівні, а потім знижується.
Вміле доїння в поєднанні з нормованою годівлею дозволяє підвищити продуктивність корови вдвоє. При роздоюванні особливо ефективні будерть, комбікорми. Але при цьому потрібно слідкувати, щоб не перегодувати корову, і, досягнувши максимального надою, коли нова прибава корму не викликає додаткової віддачі молока, знизити даванку кормів до норми.
В лабораторіях селекційно-племінної роботи та відтворення стада колгоспів і радгоспів працюють зоотехніки, ветлікарі-гінекологи, техніки з племзаписів, техніки-осіменатори. Саме такі компетенті фахівці і можуть надати кваліфіковану допомогу громодянам у веденні племенної породи, чітко налагодити осіменіння тварин домашньої ферми сім'ям плідників-поліпшувачів.
Зокрема, схрещування маток з голштинами дасть змогу мати в особистому господарстві високоудійних корів, які значно перевершують за продуктивністю неголштинізованих тварин.

І. П. Набока,
доцент Українськоі сільскогосподарськоі академії
Категория: Коровы | Добавил: Ёлка:) (30.12.2011)
Просмотров: 1987 | Теги: корова, рекордистка | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Copyright MyCorp © 2024
Сделать бесплатный сайт с uCoz